Czy możemy uchronić się przed chorobami układu nerwowego?

neural-pathways-221718_640

Choroby neurologiczne to wszystkie zabrzenia i patologie, które dotykają naszego układu nerwowego. Mają różne przyczyny, przebieg i objawy, jednak wszystkie są niebezpieczne i powodują znaczące zmiany w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Czy możemy w jakikolwiek sposób zapobiegać tym schorzeniom?

Choroby neurologiczne są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Ze względu na szczególną rolę układu nerwowego, mogą mieć one bardzo dramatyczny przebieg. Najniebezpieczniejsze są choroby, które dotykają mózgu i ośrodków kontrolujących podstawowe funkcje życiowe jak na przykład oddychanie czy krążenie.

Pierwotne i wtórne choroby neurologiczne

Pierwotne choroby neurologiczne to takie, które nie są spowodowane powikłaniami innego schorzenia. Wynikają one z procesów patologicznych, które toczą się w obrębie centralnego układu nerwowego. Należą do nich: migrena, udar mózgu, epilepsja, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane. Natomiast choroby wtórne są skutkiem chorób i patologii rozwijających się w obrębie innych narządów i układów. Są to przede wszystkim: encefalopatia wątrobowa, miażdżyca, niewydolność nerek, cukrzyca, zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Na przykład: cukrzyca bardzo często i w różny sposób atakuje układ nerwowy. Nadmierna dawka insuliny, która powoduje niedocukrzenie, może być przyczyną głębokiej śpiączki. W przypadku nieodpowiedniego leczenia cukrzycy może również dojść do ciężkiej śpiączki hiperglikemicznej z kwasicą.

Przyczyny chorób neurologicznych

Przyczyny zachorowań na tego typu schorzenia są bardzo zróżnicowane. Bardzo często są one po prostu genetycznie uwarunkowane, bywają następstwem patologicznej ciąży lub powikłań okołoporodowych. Powodem może być również neuroinfekcja występująca wtedy, gdy drobnoustroje zaatakują układ nerwowy. Może to być powodem zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych, ostro przebiegające bakteryjne schorzenia. Ponadto, jak wszystko w naszym organizmie, układ nerwowy się starzeje. Prowadzi to do stanów otępieniowych, z których najpopularniejszym jest choroba Alzheimera.

Zapobieganie 

Choć choroby neurologiczne są w większości chorobami genetycznymi w pewnym stopniu można im przeciwdziałać. Przede wszystkim należy regularnie poddawać się badaniom genetycznym. Wizyty u neurologa pomogą wcześnie wykryć chorobę i, poprzez  odpowiednią farmakologię, opóźnić jej rozwój. Aby zapobiegać chorobom układu nerwowego należy również prawidłowo leczyć zakażenia, przeprowadzać szczepienia ochronne. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowych interakcji społecznych (w rodzinie, w pracy), panowanie nad stresem i jego redukcja oraz odpowiedni odpoczynek w ciągu doby.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.