Czym zajmuje się onkolog?

waiting-71011_640Czasem słysząc nazwy niektórych specjalności medycznych nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, czym się zajmują. Takiego problemu nie powinno być w przypadku onkologa. Warto jednak bliżej zapoznać się z jego zawodem oraz tym, czym dokładnie się zajmuje.

Krótko o onkologii

Jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się nowotworami i wszystkim, co jest z nimi związane. Jej zadania to rozpoznanie oraz leczenie chorób tego typu. Specjalistą zajmującym się onkologią jest onkolog. Obecnie istnieje również odrębna dziedzina medycyny, zwana onkologią kliniczną. Jest ona w naszym kraju podstawową specjalnością lekarską. Specjaliści w tej dziedzinie mają za zadanie planowanie diagnostyki oraz innych rodzajów leczenia pacjentów z nowotworami, którzy są zwani pacjentami onkologicznymi. Nie wykonują oni jednak zabiegów, wiążących się z chirurgią. Metody leczenia stosowane przez onkologów to chemioterapia, radioterapia czyli naświetlanie, terapie celowane oraz leczenie wspomagające.

Zadania onkologa

Jeśli lekarz internista skieruje pacjenta do poradni onkologicznej, pierwszym krokiem, jaki musi podjąć onkolog, będzie wywiad z pacjentem. Podczas takiej rozmowy specjalista dowie się nie tylko o dolegliwościach oraz bólach, jakie odczuwa pacjent, ale spyta także o historię zdrowia rodziny. W tym przypadku będą to oczywiście pytania o wykryte oraz przebyte nowotwory u rodziców, dziadków czy nawet dalszych członków rodziny. Następnie obowiązkiem onkologa jest zbadanie pacjenta oraz skierowanie go na odpowiednie badania. Kiedy już ponownie zgłosi się on do gabinetu, onkolog zajmie się rozpoznaniem choroby i przedstawi diagnozę zainteresowanemu.

Lekarze specjaliści z poradni medycznej Denteam w Częstochowie uczulają na to, aby zgłaszać się do poradni kiedy tylko zauważymy u siebie pierwsze, niepokojące objawy. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku nowotworowych zmian w ciele. Takie guzy, szczególnie jeśli są złośliwe, bardzo szybko się rozprzestrzeniają, dlatego jak najwcześniejsze podjęcie leczenia jest kluczowe w takich sytuacjach.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.