Jak postępować w przypadku zawału?

electrocardiogram-16948_640Ze względu na tryb życia społeczeństwa zawał dotyka coraz większe grupy osób. Choroba kojarzona stereotypowo ze starszymi ludźmi, dzisiaj w dużej mierze obejmuje coraz młodsze pokolenia. Niestety wciąż wiele przypadków zawału kończy się śmiercią. Całkowitą winą nie należy obarczać służby zdrowia – wyjątkowo pomocna może się okazać wiedza na temat działaniu w przypadku ataku.

Zawał to martwica fragmentu mięśnia sercowego spowodowana brakiem odpowiedniego ukrwienia. Jej przyczyną jest często zamknięcie tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową albo narastający na niej skrzep. Krew nie dostarcza do mięśnia dostatecznej ilości tlenu, co w konsekwencji odpowiada za martwicę. – Czynniki sprzyjające zawałom można podzielić na niezależne i zależne od roli człowieka. Do tych pierwszych należą uwarunkowania genetyczne, stres, wiek, zanieczyszczenie środowiska. Te drugie to natomiast niewłaściwe odżywianie, palenie tytoniu, brak ruchu, otyłość i cukrzyca. – wymienia specjalista z przychodni DenTeam – Niestety wciąż wiele osób lekceważy sobie te predyspozycje do zawału, na które mają wpływ. – dodaje.

O ochronie przed zawałem warto pomyśleć zawczasu. Jednak jak się zachować w sytuacji, w której podejrzewamy go u siebie? Objawy zawału to rozrywający ból w klatce piersiowej, utrudniający oddychanie, ból promieniujący do obu rąk, karku i pleców, obfite pocenie się, nudności i wymioty oraz sinienie ust i paznokci. W przypadku niemiarowego bicia serca, przed utratą przytomności dobrym rozwiązaniem może się okazać kaszel. Uruchamia on przeponę, pozwala przywrócić miarową pracę serca i utrzymać krążenie. Odpowiednie kasłanie pozwoli sercu złapać rytm i zyskać czas na wezwanie pomocy – należy dzwonić bezpośrednio na pogotowie, a nie do lekarza rodzinnego, co niestety wciąż robi większość zawałowców. Czekając na karetkę należy poluzować ciasne ubranie i ułożyć w pozycji półleżącej. Kardiolodzy zalecają, o ile to możliwe, połknięcie tabletki aspiryny utrudniającej powstawanie kolejnych skrzepów.

Te same zasady obowiązują w przypadku postępowania z osobą, u której podejrzewa się zawał. Należy zadzwonić po karetkę i postępować według wcześniejszych wskazań. Jeżeli zawałowiec traci przytomność, koniecznym jest rozpoczęcie masażu serca – nie należy przerywać tej czynności do przyjazdu karetki.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.