Jak rozpoznać grypę?

Grypa jest infekcją wirusową, której największą aktywność zaobserwować można w okresie jesienno-zimowym. Często jest mylona ze zwykłym przeziębieniem, dlatego wiele osób, zamiast podejmować odpowiednie leczenie, wychodzi z założenia, że „samo przejdzie”. Jest to poważny błąd, ponieważ niewyleczona grypa może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jakie są przyczyny grypy, jak ją leczyć i rozpoznać?

Przyczyny i objawy grypy

Grypa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus z rodziny ortomyksowirusów. Można wyróżnić trzy główne typy wirusa grypy A, B i C. Ponadto w obrębie wirusa typu A występuje kilka podtypów, a wszystkie szybko mutują co sprawia, że układ immunologiczny ludzkiego organizmu nie jest w stanie uodpornić się na nowe wersje wirusa.

Grypą można zarazić się wielokrotnie, a nawet szczepionki nie są 100% skuteczne, dlatego każdego roku dochodzi do milionów zachorowań na całym świecie. Za sezonowe infekcje odpowiedzialne są wirusy grypy typu A i B. Najłatwiej się nim zarazić przebywając w ciasnych, niewentylowanych pomieszczeniach, w których przebywała osoba zarażona. Wystarczy jedno kichnięcie, by wraz z kropelkami śliny, wirus grypy rozprzestrzenił się w powietrzu i zaczął zarażać kolejne osoby. Przedostaje się przez układ oddechowy i inkubuje w organizmie przez okres 24-72 godzin.

Pierwszym i najbardziej widocznym objawem grypy jest gwałtowna, wysoka gorączka sięgająca 39°C do 41°C, znaczne osłabienie organizmu, dreszcze, silne bóle głowy i mięśni. Zdarzają się także krwotoki z nosa i zapalenie spojówek. Rzadko natomiast występuje katar, a jeśli już, jest raczej skąpy. Może pojawić się także kaszel i ból gardła.

Sposoby leczenia grypy

Ze względu na szybki rozwój choroby, należy jak najszybciej zareagować. Podanie paracetamolu lub leków z grupy NLPZ do 24 godzin od pojawienia się pierwszych objawów pozwala na skrócenie i złagodzenie przebiegu choroby. Przy leczeniu grypy skuteczny jest lek zawierający paracetamol, kwas askorbowy i fenylefrynę. Lek pomaga w złagodzeniu takich objawów jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła i bóle zatok. Chory na grypę powinien pozostać w domu do momentu pełnego ustąpienia objawów, aby nie zarażać innych osób, gdyż niewyleczona do końca grypa może być przyczyną kolejnych infekcji.

Oprócz zastosowania leków przeciwgrypowych, choremu należy podawać duże ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia. Dobrze sprawdzają się również herbaty i napary z dodatkiem soku z malin, imbiru i miodu, stymulujące układ odpornościowy i dostarczające do organizmu duże dawki witamin.

źródło: http://febrisan.pl/

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.