Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Badanie ginekologiczne jest jedną z najbardziej zmitologizowanych procedur świata medycyny. Istnieje na jego temat wiele legend miejskich oraz błędnych założeń, które nie wiadomo skąd dokładnie się wzięły. Warto jest się z nimi rozprawić prezentując przebieg typowego badania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy przed wizytą.

Badanie ginekologiczne jest jedną z najbardziej zmitologizowanych procedur świata medycyny. Istnieje na jego temat wiele legend miejskich oraz błędnych założeń, które nie wiadomo skąd dokładnie się wzięły. Warto jest się z nimi rozprawić prezentując przebieg typowego badania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy przed wizytą.

Pierwsza wizyta

Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym, jej wstępnym elementem będzie przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentką, który będzie miał na celu zebranie najważniejszych informacji medycznych. Najczęściej w dzisiejszych czasach jest on prowadzony w oparciu o wypełnianą przez samą pacjentkę ankietę, w której znajdują się pytania o przebyte choroby, zabiegi operacyjne, schorzenia przewlekłe i wiele innych bardzo podstawowych kwestii niezbędnych do prawidłowego określenia, czy pacjentka musi być w jakiś specjalny sposób traktowana lub czy w jej przypadku potrzebne będzie modyfikowanie ewentualnie potrzebnych procedur medycznych.

Nie zawsze konieczne jest badanie na fotelu

Największy mit dotyczący badań ginekologicznych związany jest z koniecznością regularnego wykonywania badań na fotelu ginekologicznym. Jest to element zależny od problemu, z którym zgłasza się pacjentka, a jeśli takiego problemu, nie ma, możliwe jest zrezygnowanie z badania. Na przykład wizyta w celu dobrania antykoncepcji, jeśli pacjentka była wcześniej badana, nie wiąże się z koniecznością jakiegokolwiek badania narządów rodnych.

Typowe badanie ginekologiczne

Jeśli jednak takie badanie będzie wskazane, lekarz poprosi pacjentkę o przebranie się w specjalny ubiór szpitalny, który ułatwia przeprowadzenie badania. Zazwyczaj odbywa się to w osobnym pomieszczeniu lub w łazience, którą pacjenta ma na osobisty użytek. W czasie całego badania gabinet ginekologiczny jest zamknięty. Lekarz dokładnie tłumaczy każdy element badania, które zostanie przeprowadzone, wskazuje jego cel i pyta, czy może kontynuować. Zazwyczaj konieczne jest umieszczenie wziernika dopochwowego oraz wykonanie wymazów.

W drugiej części badania wykonuje się tak zwane badanie dwuręczne, w ramach którego określa się morfologię narządów rodnych kobiety oraz odkrywa się wszelkie potencjalne malformacje. Jeśli zaistnieje taka konieczność, przeprowadza się także badanie USG.

Po jego zakończeniu kobieta powinna dostać możliwość skorzystania z łazienki, zmycia ewentualnych pozostałości po badaniu i odświeżenia się. W tym momencie można się już też przebrać.

Badanie piersi

Elementem koniecznym każdej wizyta u ginekologa jest badanie piersi, czyli prosta procedura polegająca na poszukiwaniu guzków poprzez palpację. Może być ona połączona z może być połączona także z instruktarzem dotyczącym samodzielnego przeprowadzenia badania w warunkach domowych.

Zakończenie wizyty u ginekologa

Na koniec wizyty przepisywane są recepty i omawiane są wszystkie wyniki badania. Są to już kwestie typowo techniczne, które nie różnią się w żaden specjalny sposób od zakończenia jakiejkolwiek innej wizyty u jakiegokolwiek innego lekarza.

Przychodnia ginekologiczna w Warszawie: http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.