Kiedy na lek potrzebujemy recepty?

Spośród wielu leków dostępnych w aptekach sporo możemy kupić samodzielnie, natomiast do zakupu części z nich potrzebujemy recepty. Jakie informacje zawiera recepta? Kiedy jest nam niezbędna? I czy dzięki recepcie lek będzie tańszy? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziemy poniżej.

Leki dostępne bez recepty lekarskiej

Są to leki opatrzone angielskim skrótem OTC (over the counter). Dosłownie oznacza to, że można kupić je przy kasie. I tak rzeczywiście jest. Wiele leków jesteśmy w stanie kupić w markecie spożywczym czy drogerii. Z reguły są to leki umożliwiające nam samodzielne leczenie prostych do zdiagnozowania dolegliwości albo uporanie się z nimi przed wizytą u lekarza. Pamiętajmy, że leków z tej grupy nie powinno się stosować dłużej niż 5 dni, ponieważ nie są one pozbawione działań niepożądanych.

Czy ketoprofen jest na receptę? Już nie!

Bywają również sytuacje, kiedy lek dotychczas dostępny wyłącznie z przepisu lekarza po czasie staje się dostępny bez recepty. Decyzję taką musi jednak zatwierdzić Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Stało się tak m.in. z popularnym lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – ketoprofenem. Już od października pacjenci mogą zakupić go w dawce 50 mg pod nazwą Ketonal active. Nie jest to odosobniony przykład. Sytuacja na rynku leków jest bardzo dynamiczna.

Leki na receptę

Są to preparaty, na których opakowaniu znajdziemy symbol Rx, a ich zakup możliwy jest jedynie po okazaniu recepty, zawierającej określoną dawkę i postać leku. Recepta jest konieczna w przypadku leków, których spożywanie z różnych powodów powinno być ograniczone do określonych wskazań. Są to np. preparaty psychotropowe, uspokajające, narkotyczne środki przeciwbólowe – nierzadko leki z tej grupy wykazują działanie uzależniające zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Ponadto zdarza się, że ich działania niepożądane stanowią zagrożenie dla życia. Dlatego też ich stosowanie możliwe jest wyłącznie po zasięgnięciu porady lekarskiej, w sytuacji, gdy lekarz uzna, że istnieją wskazania do ich podawania oraz dokładnie poinformuje pacjenta o sposobie dawkowania. Kolejnym przykładem leków dostępnych wyłącznie na receptę są antybiotyki. Ich masowe stosowanie i niewłaściwe dawkowanie mogłoby spowodować wzrost oporności bakterii i rozwój chorób zakaźnych, na które nie ma lekarstwa. Obecnie problem ten dotyka już wielu krajów, pomimo konieczności posiadania recepty. Ponadto wiele grup leków wchodzi między sobą w interakcje niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Lekarz, zapisując jakikolwiek lek, zawsze musi być świadomy, jakie inne środki przyjmuje pacjent, a dzięki wiedzy, jaką dysponuje, uniknie szkodliwego oddziaływania substancji w organizmie pacjenta. Są to tylko wybrane przykłady, ale jednak dobrze obrazujące, skąd bierze się konieczność ograniczenia samodzielnego stosowania leków.

Leki refundowane

Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje stworzony przez siebie wykaz leków refundowanych. Ma to na celu zapewnienie pacjentom dostępu do bezpiecznych i skutecznych preparatów leczniczych przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów leczenia. Produkty medyczne można więc otrzymywać:

  • bezpłatnie – w przypadku m.in. leczenia nowotworu złośliwego, zaburzeń psychotycznych, upośledzenia umysłowego, niektórych chorób zakaźnych,
  • za opłatą ryczałtową,
  • za opłatą w wysokości 50% limitu finansowania (czyli części ceny, jaką pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia),
  • za opłatą w wysokości 30% limitu finansowania.

Zapisując dany preparat, lekarz musi zaznaczyć na recepcie, jaki rodzaj refundacji przysługuje pacjentowi w określonej jednostce chorobowej. Tutaj ponownie można zadać pytanie: czy ketoprofen jest na receptę? Rzeczywiście możemy dostać go bez recepty, ale przyjmując go poza wskazaniami określonymi w wykazie leków refundowanych, pacjent ponosi 100% kosztów swojego leczenia. Natomiast w przypadku niektórych preparatów zawierających ketoprofen, w określonych wskazaniach, pacjentom przysługuje dopłata do 50% limitu finansowania. Warto o tym wiedzieć!

http://www.mz.gov.pl/leki/obrot-produktami-leczniczymi/zasady-wydawania-lekow-z-apteki/recepta-lekarska/

http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja/poziomy-odplatnosci/

http://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-lecznicze/zagadnienia-rejestracyjne/rejestr-produkt%C3%B3w-leczniczych

data dostępu: 27.11.2017