Kiedy warto iść do seksuologa?

couple-731890_640

Współcześnie seksualność jest bardzo ważną sferą życia dla wielu osób. Niestety, w związku z ciągłym pośpiechem, niezdrowym trybem życia i silnym stresem coraz więcej osób jest dotkniętych przez różnego rodzaju problemy w tym aspekcie. Jeśli zaburzenie jest uporczywe i utrzymuje się od jakiegoś czasu, warto zgłosić się do specjalisty.

Najczęstsze problemy kobiet
Kobiety najczęściej narzekają na trudności w osiągnięciu orgazmu, niechęć lub lęk przed seksem. W każdym z tych przypadków najważniejsze jest zbadanie podłoża problemu. Anorgazmia nieraz ma podłoże w nieznajomości własnego ciała i jego potrzeb. W takiej sytuacji pomaga przede wszystkim komunikacja z partnerem i szczera rozmowa na ten temat. W niektórych przypadkach dobre rezultaty uzyskuje się też za pomocą masturbacji. W ten sposób kobieta lepiej poznaje swoje strefy erogenne, dzięki czemu później może przekazać tę wiedzę partnerowi. W przypadku niechęci lub lęku wsparcie specjalisty często okazuje się niezbędne, by pokonać wewnętrzne opory.

Typowe zaburzenia u mężczyzn
Problemy, z którymi najczęściej borykają się panowie to przeważnie różnego typu zaburzenia wytrysku oraz problemy ze wzwodem. W przypadku tych drugich, często dobrą receptą jest zmiana stylu codziennego funkcjonowania. Zaburzenia erekcji w wielu przypadkach są spowodowane stresem, złą dietą i siedzącym trybem życia. Jeśli natomiast problemy ze wzwodem są spowodowane wiekiem, najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, dzięki któremu uzupełniane są brakujące substancje w organizmie, a funkcjonowanie pod względem seksualnym wraca do normy. W przypadku zbyt wczesnego wytrysku pacjentom zaleca się terapię u specjalistów.

Jak pokonać wstyd?
Często zaburzenia związane z seksualnością są tematem bardzo wstydliwym, dlatego wielu pacjentów niechętnie korzysta z pomocy lekarzy i terapeutów. Zwlekanie z rozwiązaniem problemu niestety prowadzi do pogłębiania się problemu, a nieraz również do pogorszenia relacji między partnerami. Decydując się na wizytę u seksuologa, warto przede wszystkim pamiętać, że wszelkie zaburzenia seksualne nie są mu obce i jest on takim samym lekarzem jak każdy inny, dlatego w gabinecie nie ma się czego wstydzić.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.