Lęk społeczny

people-1031169_640Zwyczajna trema czy obezwładniająca fobia? – Większość osób odczuwa tremę – strach przed publicznymi wystąpieniami lub wchodzeniem do grupy nieznanych sobie ludzi. Zazwyczaj wraz z tremą pojawia się nadmierna koncentracja na sobie, nerwowość, obawa przed niepochlebną oceną.

W większości przypadków, po pewnym czasie osoba oswaja się z sytuacją, a uczucie tremy przemija lub zmniejsza się do stopnia, który nie obezwładnia. W przypadku fobii społecznej dzieje się inaczej – z powodu silnego lęku osoba nie może normalnie funkcjonować, a pozostawanie przez nią wśród innych, staje się nieznośną torturą. U niektórych to zaburzenie lękowe ujawnia się w większości sytuacji społecznych, a u innych tylko w jednym typie sytuacji.

Osoby zmagające się z nim traktują wszystkich ludzi, bez względu na ich faktyczną pozycję, tak jakby byli ich najbardziej wpływowymi i najsurowszymi jurorami, a sytuację wywołującą lęk, jak moment, który ma ostateczny wpływ na życie. Czasem wystarczy wyobrażenie sytuacji bycia ocenianym, żeby pojawił się lęk i żeby stał się on niezwykle silnym i paraliżującym uczuciem. Sposoby radzenia sobie z lękiem są różne: od unikania sytuacji budzących tę emocję przez wchodzenie w nie i próby zniknięcia, po udawanie, że go nie ma i aroganckie zachowania.

Skąd bierze się lęk społeczny?
Psychologowie uważają, że źródłem lęku często jest niezaspokojona potrzeba bycia docenionym i zaakceptowanym przez innych oraz strach przed opuszczeniem. Podstawą poczucia bezpieczeństwa jest bycie kimś wyjątkowym, a jednocześnie akceptowanym i podobnym do innych ludzi. Tego rodzaju zaburzenie nerwicowe wiąże się z przekonaniem, iż ocena innych osób będzie tak niepochlebna, że samotność jest nieunikniona. Niektórzy psychologowie i psychoterapeuci uważają także, że lęku społecznego można nauczyć się w relacjach. Kiedy w sytuacjach społecznych osoba była zawstydzana, upokarzana, porównywana z nieosiągalnymi wzorcami – gdy oczekiwania były zbyt wysokie lub z powodu niewiary w jej możliwości – zbyt niskie.

Z czasem kształtuje się krytyk wewnętrzny, przypominający o tym, że jest się niewystarczającym, trudnym do zaakceptowania. Wyobrażenie tego, że inni zobaczą bezwartościowość i zwrócą krytyczną uwagę, a w konsekwencji odrzucą, budzi przerażenie. Fobia społeczna nie zawsze jest związana z ogólną niską samooceną. Niskie poczucie własnej wartości dotyczyć może tylko pewnego rodzaju sytuacji – w innych, osoby te mogą czuć się pewnie. Podobnie jest z nieśmiałością rozumianą jako wrodzona wrażliwość. Może ona, lecz nie musi współwystępować z fobią społeczną. Cecha, jaką jest nieśmiałość jest utrwaloną, względnie niezmienną charakterystyką osoby, a fobia społeczna reakcją na sytuację.

Psychoterapia – kiedy należy udać się do specjalisty
Gdy lęk przed ludźmi staje się dotkliwy i w istotny sposób przeszkadza w życiu, warto zastanowić się nad podjęciem działania mającego na celu konstruktywne poradzenie sobie z nim. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty. W Warszawie miejscem, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc jest Ośrodek Psychoterapii W RELACJI. Praca z terapeutą pozwala na dobre poznanie i zrozumienie siebie.

Obierane strategie radzenia sobie z kłopotami: wybór pomiędzy konfrontacją a unikaniem, są konsekwencją osobistych przekonań. Świadomość siebie daje wybór, pozwala znaleźć różne, dostosowane do sytuacji sposoby na radzenie sobie. Korzystając z pomocy psychologicznej można także bezpiecznie oswoić strach, uwolnić część gnębiącego lęku i odreagować inne trudne uczucia. Gabinet terapeutyczny jest miejscem, gdzie można doświadczyć akceptacji, czy dostrzec pozytywne aspekty sytuacji społecznych. Można w nim także zaplanować i przećwiczyć nieużywane dotąd strategie, a także znaleźć i zrozumieć swoją niepowtarzalność, która może być ciekawa i atrakcyjna dla innych osób.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.