Pierwsza wizyta u dietetyka

bananas-282340_640Kiedyś dietetyk nie był tak popularnym lekarzem jak dziś. Ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, że to, co jedzą, nie wpływa tylko na ich wygląd, ale także w dużej mierze na zdrowie oraz wydajność organizmu. Do tej pory niektórzy nie biorą tego pod uwagę. Może być też jednak tak, że wiedzą o tym, ale po prostu się tym nie interesują, wychodząc z założenia, że wszystko jest dla ludzi. Nie przejmują się wtedy tym, ile jedzą, ani tym bardziej tym, co jedzą.

Kim jest dietetyk

Można powiedzieć, że dietetyk, ogólnie rzecz biorąc, zajmuje się żywieniem. Niektórzy specjaliści posiadają swoje gabinety, w których przyjmują pacjentów chcących na przykład zmienić swoje nawyki żywieniowe. Są jednak także tacy, którzy na co dzień pracują jedynie właśnie z żywnością. Badają jej pochodzenie, wartości odżywcze czy analizują wzajemne oddziaływanie farmakoterapii i żywienia. Dietetyk może również pracować na przykład w domu spokojnej starości, gdzie dobiera produkty indywidualnie do każdego pacjenta, zależnie od zaleceń lekarza.

Pierwsza wizyta u dietetyka

Przed pierwszą wizytą u dietetyka trzeba się starannie przygotować. Na początek trzeba zrobić wszystkie badania, które będą potrzebne przy współpracy z lekarzem specjalistą. Jakiś czas przed wizytą, na przykład podczas telefonicznego umówienia się na nią, można zapytać lekarza o to, wyniki jakich badań potrzebne będą przy pierwszej wizycie. Może to być na przykład morfologia z rozmazem, poziom glukozy we krwi, profil lipidowy czy w niektórych przypadkach profil tarczycowy, jeśli występuje jakiekolwiek podejrzenie problemów z tym gruczołem. Jednak badania to nie wszystko. Na wizytę trzeba zabrać ze sobą również tak zwany dzienniczek żywieniowy, w którym pacjent zapisuje wszystko o tym, co, o jakiej porze i w jakich ilościach spożywa. Pomoże to dietetykowi w ustaleniu odpowiedniej diety i zmienieniu nawyków żywieniowych u pacjenta. Po kolei wyjaśni on, czego należy spożywać mniej, czego więcej, a czego najlepiej w ogóle unikać.

Wizyta u dietetyka nie przysparza takiego niepokoju i stresu jak na przykład wybranie się do dentysty czy ginekologa. Jednak trzeba pamiętać, że w tym wypadku, aby coś zmienić i poczuć się lepiej, nie wystarczy przyjmowanie określonych leków. Trzeba stosować się do zaleceń dietetyka, które bywają naprawdę bardzo rozbudowane i nieraz zmieniają życie pacjenta. Oczywiście na lepsze

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.