Pierwsza wizyta u ginekologa

woman-578429_640Wizyta u ginekologa to ogromne przeżycie dla młodych dziewczyn, które dopiero wkraczają w tajemniczy świat dorosłości. Pierwsze spotkanie z lekarzem stresuje najbardziej, w głowie pojawia się bowiem wiele pytań związanych z przygotowaniem do wizyty oraz jej przebiegiem. Młode kobiety obawiają się także stosunku lekarza do pacjentki, jego zachowania czy szeregu niewygodnych pytań. Co powinniśmy wiedzieć, nim pierwszy raz wybierzemy się do specjalisty? Poniżej przedstawiamy kilka porad, których udzielił nam ginekolog z Częstochowy.

Najważniejszym czynnikiem, który pozwala nam zachować pewność siebie jest fakt, że na pierwszą wizytę umawiamy się zwykle zanim pojawią się konkretne problemy kobiece. Najlepszym momentem jest pierwsza połowa cyklu menstruacyjnego, mamy tutaj na myśli pierwszych dziesięć dni po miesiączce. To bowiem najlepszy czas na zbadanie szyjki macicy oraz ewentualne pobranie materiału do innych badań. W przypadku nastolatek pierwsze spotkanie z lekarzem będzie miało raczej charakter informacyjny. W Polsce istnieją poradnie przygotowanie specjalnie z myślą o młodych dziewczynach, pracują w nich kobiety, które na co dzień spotykają się z niedoświadczoną w tej materii młodzieżą. Lekarze pomogą nastolatce zweryfikować wiedzę zdobytą przez internet, od rodziców czy znajomych, odpowiedzią także na nurtujące pytania. W przypadku dziewczyn aktywnych seksualnie, wykonają pierwsze badanie lub pomogą w ustaleniu najlepszej metody antykoncepcyjnej.

Na pierwsze spotkanie ze specjalistą, jeśli nie pojawią się problemy zdrowotne, najlepiej wybrać się między 16 a 17 rokiem życia – dodaje ginekolog z Częstochowy. Często zdarza się jednak, że młoda kobieta zawita w gabinecie lekarskim zdecydowanie później. W sytuacji, gdy pojawiają się niepokojące objawy, nie należy zwlekać, niezależnie od wieku, młoda kobieta musi  skorzystać s profesjonalnej porady. Zaniepokoić powinny bolesne, długie lub bardzo obfite miesiączki, nieregularny okres, który nie unormował się przez pierwsze trzy lata miesiączkowania, mocne owłosienie lub jego całkowity brak. Takich objawów jest wiele – warto pamiętać, że każdy z nich wymaga konsultacji z lekarzem!

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.