Profilaktyka raka szyjki macicy

young-woman-635252_640Rak szyjki macicy jest bardzo niebezpieczny. Stan przednowotworowy nie daje prawie żadnych symptomów. Najczęściej pierwszym źródłem niepokoju staje się krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienia występujące tuż po stosunku. Wraz z rozwojem choroby objawy nasilają się. Zaczyna boleć podbrzusze, krzyż i pojawiają się obrzęki nóg. Ból jest obecny także podczas oddawania moczu.

Stały partner i częste badania

Rak szyjki macicy nie jest chorobą genetyczną. Nowotwór powstaje w wyniku zakażenia wirusem HPV. Źródłem infekcji są intymne kontakty z narządami płciowymi zarażonej osoby. Ryzyko zachorowania zwiększa się, jeżeli kobieta wcześnie rozpoczyna inicjację seksualną i pali papierosy. Istnieją badania mówiące o tym, że doustne środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do zwiększonej ilości zachorowań. Niedoleczone choroby weneryczne i drobne infekcje intymne także zwiększają ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Należy pamiętać, że prezerwatywy nie chronią przed zarażeniem wirusem HPV. Bardziej skuteczne są wkładki i krążki dopochwowe. W grupie wysokiego ryzyka zachorowań są także kobiety, które często rodziły. Rozwojowi nowotworu można zapobiegać w różny sposób. Przede wszystkim trzeba raz w roku wykonywać cytologię i z każdą wątpliwością udawać się do onkologa. Wczesne wykrycie choroby pozwala na całkowite wyleczenie. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie stałego partnera znacznie minimalizuje ryzyko zarażenia wirusem HPV.

Leczenie onkologiczne

Nowotwór wykryty wcześnie można wyleczyć. II stadium choroby daje tylko 50% szans na przeżycie. Lekarz onkolog, np. z gabinetu denteam.pl w zależności od poziomu zaawansowania symptomów określi formę terapii. Może to być operacja, radioterapia lub chemioterapia. Jeżeli kobieta planuje urodzić dziecko można zastosować tzw. konizację, czyli zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu stożkowego fragmentu szyjki macicy.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.