Tajemnicze hirudozwiązki – co kryją w sobie pijawki?

Pijawki wykorzystywane są w medycynie naturalnej już od starożytności. Jednak dopiero niedawno poznaliśmy związki, wytwarzane przez ich gruczoły ślinowe. Pijawki mają w sobie ponad 110 różnych związków oraz substancji, które mają właściwości lecznicze. Jakie to substancje?

Stare przekonania wciąż żywe

Pijawki znane były już od wieków. Ale ludzie nie mieli pojęcia, co stoi za ich leczniczymi właściwościami. Jeszcze do dziś są ludzie, którym wydaje się, że dobroczynne działanie pijawek ma związek z upuszczaniem „złej krwi”. Już dawno wierzono, że wysysanie zepsutej krwi może pomóc. Na szczęście naukowcy postanowili przebadać wydzieliny pijawek i prawda okazała się być zgoła odmienna.

Co kryje się w pijawkach?

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) byłoby niemożliwe, gdyby nie substancje zawarte w ich wydzielinie. Oczywiście trudno będzie wymienić wszystkie związki, które znajdują się w pijawkach, bowiem wiele z nich nie zostało jeszcze przebadanych. Skupimy się na tych najważniejszych.

Hirudyna. To chyba najbardziej znany związek. Substancja ta przede wszystkim zapobiega krzepnięciu krwi. To jeden z lepszych antykoagulantów i bije na głowę nawet heparynę, która wykorzystywana jest w medycynie.

Bdelina. Jest to substancja przeciwzapalna, która działa jako inhibitor protez – trypsyny, chymotrypsyny i plazminy. To właśnie one są czynnikami stanów zapalnych i powodują rozprzestrzenianie się ich w tkankach. Bdelina zapobiega tym procesom.

Hirustazyna. Podobnie jak hirudyna, to antykoagulant, który wpływa na krzepliwość krwi.

Apyraza. Enzym ten upłynnia krew, powodując zmniejszenie jej lepkości.

Gilantyna. Substancja ta zalicza się do białek i zawiera dużo siarki. Jest nie tylko antykoagulantem, ale także silnym lekiem antyprzerzutowym.

Eglina. Jej działanie jest zbliżone do bdeliny. Działa przeciwzapalnie i jest aktywnym antyutleniaczem. Skutecznie lokalizuje oraz blokuje urazy oraz pooperacyjne stany zapalne.

Destabilaza. Ma silne działanie przeciwagregacyjne i powoduje rozkład zakrzepłej krwi. Wpływa też na stan naczyń krwionośnych i reguluje poziom cukru we krwi. Reguluje również ciśnienie krwi.

Więcej informacji o pijawkach znajdziecie na stronie:  http://pijawki.abros.pl/.