W czym pomoże terapia pijawkami?

leech-1055446_640

Leczenie pijawkami to metoda znana od wieków. Posiada zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Jak się okazuje, wiele obaw przed tego typu zabiegami wynika z niewiedzy na temat tego, jak współcześnie wygląda hirudoterapia i do czego się ją stosuje.

Bezpieczeństwo zabiegu

Dawniej do leczenia pijawkami stosowano organizmy dziko żyjące w zbiornikach wodnych. Z tego powodu możliwe były różnego rodzaju zakażenia, ponieważ nie było wiadomo, kto był poprzednim żywicielem pijawki. Współczesna hirudoterapia kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo, z uwagi na pracę bezpośrednio z krwią pacjentów. Z tego powodu pierścienice, które się w niej wykorzystuje, są specjalnie hodowane w laboratoriach, w sterylnych warunkach. Korzysta się jedynie z kilku gatunków, które najlepiej sprawdzają się w lecznictwie. Pijawki są używane jednorazowo. Po zabiegu zostają zniszczone zgodnie z zasadami.

Na co pomoże hirudoterapia?

Zabiegi z wykorzystaniem pijawek głównie kojarzą się z leczeniem nadciśnienia i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Rzeczywiście, wykorzystuje się je w tym celu, ale nie tylko. Okazuje się, że hirudoterapia jest wskazana również przy leczeniu schorzeń układu oddechowego i pokarmowego, a także przy problemach związanych z poruszaniem się, zwłaszcza w przypadku chorób stawów i urazów. Leczenie pijawkami stosuje się również w dermatologii, a także wspomagająco w chirurgii. Co ciekawe, pierścienice można wykorzystać również w przypadku problemów neurologicznych i psychiatrycznych.

Przeciwwskazania

Hirudoterapia, jak każda forma leczenia, posiada listę przeciwwskazań, kiedy nie należy jej wykonywać. Przede wszystkim są to choroby przewlekłe związane z układem immunologicznym oraz nowotwory złośliwe, a także stany pokrwotoczne i różnego rodzaju zaburzenia krzepliwości. Oprócz tego przed zabiegiem należy ograniczyć lub w ogóle nie stosować silnych leków, zwłaszcza takich, które bezpośrednio wpływają na czas krwawienia (na przykład aspiryna). Nie zaleca się również stosowania pijawek przy równoczesnym stosowaniu sterydów i antybiotyków, a także w przypadku osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.