Wiosenny katar – przeziębienie czy alergia?

Osoby mające stwierdzoną alergię na pyłki kwiatów i traw potrafią doskonale odróżnić bakteryjny czy wirusowy nieżyt nosa od kataru siennego, będącego objawem alergii i pojawiającego się zwłaszcza wiosną.

Ci jednak, którzy takiej wiedzy nie mają, mogą niejednokrotnie tkwić w błędzie co do przydarzających się im dolegliwości i ich pochodzenia oraz charakteru, to zaś może generować kolejne problemy. Przykład? Nieleczony katar sienny znacząco zwiększa ryzyko zachowania na astmę – a jest to tylko jeden z wielu przykładów możliwych powikłań.

Katar związany z alergią czy przeziębieniem?

Duży problem z wykrywaniem kataru siennego polega na tym, że większość osób, które w wieku dorosłym nie mają alergii, jest przekonana, że już nie będzie jej mieć. Tymczasem może ona pojawić się w każdym wieku, nie tylko w okresie dzieciństwa, tym bardziej więc warto nauczyć się odróżniać „zwykły” katar od siennego, zwłaszcza że obserwuje się wzrost zachorowań na nieżyt alergiczny.

Katar związany z przeziębieniem zwykle objawia się nie tylko wydzieliną z nosa i uczuciem zatkania przewodów nosowych, kichaniem, ale też innymi symptomami typowymi dla tego stanu – uczuciem rozbicia, brakiem energii, bólami głowy. Katarowi siennemu towarzyszą podobne objawy, ale charakterystyczne jest też swędzenie nosa oraz zapalenie spojówek, które przy przeziębieniu raczej nie występują. Mogą też pojawić się zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność), świąd oczu, a nawet światłowstręt. Aby potwierdzić bądź wykluczyć fakt istnienia alergii, należy wykonać testy alergiczne bądź badanie krwi.

 

Niezbędne leczenie

Katar jest uciążliwy, bez względu na rodzaj, ale nie tylko dlatego tak ważne jest leczenie alergicznego nieżytu nosa. Zarówno jego okresowa, jak i przewlekła postać są groźne dla organizmu jeśli nie są we właściwy sposób leczone. Doraźnie można pomóc sobie, sięgając na przykład po dostępne bez recepty leki na alergię, a także środki obkurczające naczynia krwionośne nosa, co powstrzymuje wydzielinę i udrożnia przewody nosowe, konieczne jest jednak także bardziej zaawansowane leczenie. Nieleczony alergiczny nieżyt nosa może prowadzić nie tylko do wymienionej astmy (zwiększa ryzyko zachorowania na nią aż ośmiokrotnie!), ale też zapalenia zatok, pojawiania się kolejnych alergii, stanów zapalnych ucha, polipów w nosie, a nawet wystąpienia groźnego bezdechu sennego. Leczenie jest więc niezbędne!

źródło: http://www.rinozine.pl/