Wyposażenie sali operacyjnej

Wyposażenie lub modernizacja sali operacyjnej to dla każdego obiektu medycznego nie lada wyzwanie. Wybór właściwego sprzętu jest niezwykle istotny, bo to od niego zależy zdrowie i życie pacjentów, a także przyszłość danej placówki. Co jest istotne i na co zwracać szczególną uwagę?

Planując przygotowanie sali do celów operacyjnych, czy to w szpitalu czy w prywatnej klinice, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim o sprzęcie medycznym, który jest niezbędny do przeprowadzania operacji i zabiegów. W taki sprzęt może zaopatrzyć salę dystrybutor sprzętu medycznego http://medicaldepot.pl/. Oprócz tego istotna jest właściwa wentylacja i klimatyzacja pomieszczenia, a także odpowiednie oświetlenie w postaci specjalnych lamp zabiegowych i operacyjnych na stojakach, lamp bakteriobójczych i kwarcowych oraz oświetlenia górnego. Bardzo ważny jest również dostęp z najważniejszych punktów budynku do sali operacyjnej. Nie można zapomnieć o modernizacji instalacji, do których będzie podpięty sprzęt medyczny i zaopatrzeniu w dodatkowe, awaryjne źródło energii. Nigdy nie wiadomo, czy podczas operacji nie zabraknie prądu i nie zostanie narażone życie pacjenta.

Na wyposażeniu sali muszą się znaleźć także stoły operacyjne. Materiałem, z jakiego powinny być wykonane, jest stal nierdzewna. Wyściółka natomiast nie może być podatna na działanie środków dezynfekujących, ulegać odbarwianiu oraz reagować z krwią. Możliwość regulacji wysokości i kąta ustawienia jest również istotna.

Operacji nie można przeprowadzić nie mając na wyposażeniu panelu chirurgicznego oraz anestezjologicznego. Zawierają one niezbędne przyrządy chirurgiczne http://medicaldepot.pl/k/955/view/przyrzady-do-materialu-kostnego-955.html, takie jak: skalpele, nici, igły, nóż elektryczny, strzykawki, podajniki, opatrunki, bandaże, środki farmakologiczne oraz mniejsze sprzęty medyczne, jak termometry, pulsoksymetry oraz ssaki, a czasem także laparoskop czy mikroskop operacyjny, do zabiegów, które wymagają dużej precyzji. Sale operacyjne powinny posiadać także kardiometry, wagi i analizatory masy ciała, urządzenia do mierzenia natlenienia krwi oraz inne akcesoria medyczne http://medicaldepot.pl/k/1825/view/akcesoria-1825.html.

Niezwykle istotnym elementem sali operacyjnej są też pomieszczenia, w których sterylizuje i dezynsekuje się sprzęt medyczny. Powinny być one wyposażone w odpowiednie myjki, sterylizatory, meble do przechowywania odczynników chemicznych oraz do przechowywania odzieży ochronnej dla lekarzy i personelu medycznego.

Równie ważną kwestią związaną z salą operacyjną jest wydzielenie odpowiedniego miejsca, w którym będzie tworzona i przechowywana dokumentacja medyczna pacjentów. Podobnie, jak inne elementy, powinno ono być sterylne i czyste, a także wyposażone w meble ze stali nierdzewnej.