Zalety hirudoterapii

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, to jeden z najstarszych i najskuteczniejszych sposobów leczenia. Ostatnimi czasy metoda ta przeżywa swój renesans i cieszy się rosnącą popularnością. Dzieje się tak za sprawą wziętej ostatnio medycyny naturalnej oraz szerokiej gamie schorzeń, na które pomagają pijawki. Dlaczego i kiedy warto pomyśleć o hirudoterapii?

Na czym polega hirudoterapia?

Pijawki lekarskie to pasożyty, które żywią się krwią kręgowców. Do leczenia wykorzystywane były już przez starożytnych Egipcjan, do XIX wieku natomiast używali ich jedynie tak zwani znachorzy. Aktualnie hirudoterapia stosowana jest także w medycynie konwencjonalnej. Jak wygląda taki zabieg? Przede wszystkim ważne jest, że proces wypijania krwi przez pijawki jest całkowicie bezbolesny. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się obrzęki i swędzenie. Dzieje się tak dlatego, że w ślinie pijawek lekarskich znajdują się substancje posiadające właściwości przeciwbólowe oraz lekko znieczulające. Ponadto pijawki nie przemieszczają się po ciele pacjentów – tam, gdzie zostają położone, tam zostają. Ważne jest także, aby zabieg leczenia pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami/ wykonywane było w profesjonalnym zakładzie oraz w sterylnych warunkach.

Zastosowanie hirudoterapii

Lista chorób i schorzeń, które można leczyć za pomocą pijawek lekarskich, jest iście imponująca. Zawarte w ślinie tych zwierząt substancje pomagają bowiem na: wrzody żołądka i dwunastnicy, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, różnego rodzaju alergie, reumatyzm, migreny, korzonki i rwę kulszową, miażdżycę i inne choroby niedokrwienne serca, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby kręgosłupa, reumatyzm, choroby skóry, impotencję, cellulit, prostatę, niektóre choroby kobiece czy nawet depresję. A to i tak nie jest pełna lista. Efekty leczenia zależą jednak od wielu czynników, m.in.: płci, wagi ciała czy stopnia zaawansowania choroby. Nie należy jednak stosować hrudoterapii w przypadku poważnej anemii, ciąży, hemofilii, poważnych nowotworów, uczulenia na hirudozwiązki oraz przed ukończeniem 10. roku życia.