Zalety leczenia za pomocą mikroskopu stomatologicznego

doctor-563429_640Coraz więcej specjalistycznych gabinetów inwestuje w zakup mikroskopu zabiegowego. Niemal każdy profesjonalny dentysta stomatolog korzysta z tego urządzenia i bardzo je sobie chwali – co warto o nim wiedzieć z punktu widzenia pacjenta?

Najważniejszym narzędziem pracy stomatologa jest wzrok. Jednak w przypadku zębów pole zabiegu ogranicza się zaledwie do kilku milimetrów. Czy możliwe jest precyzyjne wyleczenie zęba bez wspomagania swoich oczu? Pewnie nie. Praca z mikroskopem pozwala na dokładne wyleczenie wszelkich ubytków, dojrzenie ukrytych korzeni lub drożności w kanałach, które normalnie uznałoby się za niedrożne (a to skutkowałoby usunięciem zęba). Dzięki temu możliwe jest przeprowadzanie dużo bardziej skomplikowanych zabiegów Łatwość widzenia nawet najmniejszych szczegółów często stanowi podstawę do pozytywnego wyniku leczenia.

Swoje zastosowanie mikroskopy znajdują we wszystkich możliwych gałęziach stomatologii – od badania kontrolnego pozwalającego dojrzeć najmniejsze ubytki, mikropęknięcia w szkliwie i nieszczelności wypełnień po chirurgię i protetykę. Największe zastosowanie znajduje w endodoncji – odnajdywaniu ujść kanałów korzeniowych, wypełnianiu i udrażnianiu ich, usuwaniu złamanych narzędzi, kontrolowaniu czystości opracowania kanału oraz zaopatrzenia dna perforacji komory lub korzenia. Lepsza widoczność ułatwia wszelkiego rodzaju prace kosmetyczne, ułatwia podstawowe diagnozy, pozwala ustalić stopień zaawansowania procesu próchniczego i zwiększa precyzję zakładania wypełnień w okolicy przydziąsłowej. Zakres używania mikroskopu jest zależny od upodobań lekarza – są specjaliści, którzy używają go do każdego badania, jednak są i tacy, którzy korzystają z dodatkowej pomocy jedynie przy najważniejszych zabiegach.

Zabieg z udziałem mikroskopu wygląda nieco inaczej, niż tradycyjnie. W jego trakcie zazwyczaj całkowicie leżymy na odpowiednio ustawionym fotelu, natomiast dentysta stoi za nami. Leczy nasze zęby kierując swój wzrok przez okulary mikroskopu lub na urządzeniu obrazującym. Niektóre gabinety są wyposażone w dodatkowe monitory, dzięki czemu sami możemy obserwować zabieg. Wiele osób czuje się bezpieczniej widząc obraz i słysząc lekarza tłumaczącego każdy swój następny ruch.

 

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.