Zastosowanie pijawek leczniczych w medycynie

Pijawki lecznicze mają szerokie zastosowanie w medycynie, zwłaszcza jeżeli chodzi o schorzenia związane z układem krążenia. Związki znajdujące się w ich gruczołach ślinowych wspomagają nie tylko funkcjonowanie, ale również polepszają kondycję organizmu.

Obecnie zbadanych jest ponad 110 substancji występujących u pijawek medycznych, które posiadają prozdrowotne właściwości. Nie wszystkie jeszcze zostały nazwane i sklasyfikowane, ale ich pozytywny wpływ na organizm człowieka jest niepodważalny. Stąd rosnąca popularność hirudoterapii.

Hirudozwiązki mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, a nawet powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych i rozpuszczanie zatorów żylnych. Za działanie przeciwko zakrzepom odpowiada hirudyna. Aparyza zmniejsza lepkość i upłynnia krew. Gilatyna przeciwdziała przerzutom, a hementyna – pomaga w rozbijaniu powstałych zakrzepów.

Leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami jest zalecane w przypadku problemów z układem krążenia czy nerwowym. Hirudoterapia może być stosowana na wiele sposobów, stąd mówi się o niej jako o kompleksowej kuracji organizmu. W wielu przypadkach jest stosowana miejscowo, aby zwiększyć skuteczność przenikających substancji leczniczych. Jednak równie często wykorzystywana jest hirudokompleksoterapia, z której korzysta każdy, kto chce poprawić wydolność organizmu i jego kondycję zdrowotną.

Szeroki wachlarz możliwości zastosowania hirudoterapii sprawia, że jest atrakcyjną alternatywą dla kuracji lekowych. Warto jednak pamiętać, że nie jest to leczenie przeznaczone dla wszystkich. Osoby posiadające złe wyniki badań krwi (zwłaszcza morfologii, hematokrytu i płytek krwi) czy pobierające określone leki (rozrzedzające krew, sterydowe lub/i antybiotyki) nie powinny przystępować do zabiegu.

Wśród metod przeprowadzania leczenia pijawkami znajdują się: terapia miejscowa, hirudokompleksoterapia, hirudoneuroterapia, hirudoenergoterapia, hirudorefleksoterapia czy hirudoautoimmunoterapia.

Więcej na temat hirudoterapii oraz zastosowania i metod wykorzystywania pijawek leczniczych w medycynie można znaleźć na stronie http://pijawki.abros.pl/.