Zastosowanie pijawek w lecznictwie

Pijawki są stosowane w medycynie od zarania dziejów. Ich właściwości zdrowotne pomagają w poprawie pracy całego organizmu oraz wspomagają go w walce z przewlekłymi chorobami. Pomimo wielu mitów na temat hirudoterapii, stanowi ona wciąż jedną z najbardziej skutecznych kuracji leczniczych.

Kuracja pijawkami kojarzona jest przede wszystkim z upuszczaniem tzw. „złej krwi”. Jednak obecnie hirudoterapia cieszy się coraz większą popularnością. To wszystko związane jest z substancjami znajdującymi się w gruczołach ślinowych pijawek. Żyjątka pobierając krew z organizmu wprowadzają do niego hirudozwiązki.

Substancje zdrowotne zwane hirudozwiązkami

Leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami polega na wprowadzaniu do organizmu człowieka substancji prozdrowotnych. Hirudozwiązków jest ponad 110, z czego wszystkie nie zostały jeszcze rozpoznane i klasyfikowane. Ich zadaniem jest poprawa funkcjonowania organizmu, zwłaszcza układu krążenia i nerwowego.

Wśród hirudozwiązków znajdują się:

  • hementyna rozbijająca już powstałe zakrzepy,
  • gilatyna działająca antyprzerzutowo,
  • hirudyna przeciwdziałająca zakrzepom,
  • aparyza poprawiająca płynność krwi i zmniejszająca jej lepkość.

Jak wygląda hirudoterapia?

Leczenie rozpoczyna się od pogłębionego wywiadu z pacjentem na temat branych leków oraz przechodzonych chorób. Gdy nie ma wykluczeń, można przystąpić do zabiegu. W przypadku osób, które po raz pierwszy korzystają z hirudoterapii można zastosować jedynie cztery pijawki. Cała kuracja może trwać od 45 do 90 minut.

Podczas zabiegu pacjent może stracić nawet do 8 ml krwi. W zamian za to do jego organizmu wprowadzane są hirudozwiązki poprawiające ogólną kondycję oraz wspomagające walkę z chorobami. Po zakończeniu leczenia konieczne jest założenie solidnego opatrunku z jałowej gazy. Krew z ranki może sączyć się jeszcze przez 24 h. Należy również pamiętać o tym, aby opatrunek zmienić po maksymalnie 12 godzinach.

Więcej na temat właściwości leczniczych pijawek, hirudoterapii oraz różnych rodzajów tego typu kuracji można znaleźć na stronie http://pijawki.abros.pl/.